Príprava auta na zimu


Na zimnú prevádzku Vášho auta je vhodné začať myslieť už v auguste (ak ste z Tatier), prípadne v septembri.

Vtedy je vhodné skontrolovať stav odložených zimných pneumatík a ak nespĺňajú zákonom stanovené požiadavky, teda dezén s hĺbkou minimálne 3 mm, treba sa poobzerať po novom obutí pre Vaše auto. V jesennom období je v predajniach pneumatík ešte dostatočné množstvo zásob a tak nebudete pri prvej predpovedi sneženia v strese. S kontrolu a výberom zimných pneumatík Vám radi pomôžeme v autoservise Aster. Pneumatiky sezónne uskladníme v našich vhodných priestoroch.

S postupom času budú klesať denné a hlavne ranné teploty, čo môže negatívne ovplyvniť ochotu Vášho auta na spoluprácu. Predovšetkým je treba nechať skontrolovať kondíciu akumulátora a dobíjania. Nízke teploty spôsobia dramatický pokles kapacity starého akumulátora a jeho neschopnosť dodať dostatočne dlhú dobu vysoký štartovací prúd. Pred zimou teda akumulátor skontrolujeme, prípadne dobijeme a prekontrolujeme aj stav dobíjania.

Citlivými na postupné znižovanie teplôt sú aj náplne. Oleje predpísané výrobcami svojimi viskozitnými vlastnosťami vypĺňajú široké teplotné rozmedzie. Tie riešiť nemusíme. Žiadúce je vymeniť zmes v ostrekovačoch za zimnú. Náhle zníženie teplôt môže zapríčiniť zamrznutie letnej zmesi v systéme a poškodenie čerpadla. O nemožnosti jazdy so špinavými oknami nehovoriac. V takom prípade pomôže iba pol dňa stráveného vo vyhriatej garáži. Zamrznutiu zmesi v ostrekovači sa dá jednoducho zabrániť jej včasnou výmenou za zimnú. Vekom stráca svoje vlastnosti aj chladiaca zmes. Okrem jej pravidelnej kontroly (množstvo a teplota tuhnutia) je vhodné ju aj raz za tri roky vymeniť za čerstvú. So starou sa z chladiacich kanálikov motora a z chladiča vyplavia usadeniny a zlepší sa prietok kvapaliny v chladiacom systéme. Rovnako sa do systému dostanú aj čerstvé inhibítory korózie, ktoré chladiaca kvapalina obsahuje. Toto prispeje k predĺženiu životnosti chladiacej sústavy a motora. Kým nebude neskoro, majitelia dieslov by si mali zaobstarať zimný aditív do nafty. Použiť ho bude stačiť, ak teploty poklesnú pod -15°C. Vtedy sa však zrejme bude ťažšie zháňať. Použitie zimného aditíva posunie teplotu, kedy ešte bude čerpadlo schopné pretlačiť naftu cez filter, do nižších mínusových hodnôt. Majitelia benzínových áut urobia dobre, ak ešte kým je teplo, použijú do niekoľkých nádrží aditívum, ktoré pohltí prípadnú vodu v nádrži. Keď udrú mrazy, voda v nádrži nezamrzne a prietoku benzínu do vstrekovania nič nebude brániť.

So stúpajúcim dátumom sa budú skracovať dni a časť hesla „vidieť“ bude nadobúdať prevahu nad „byť videný“. Pred zimou je preto nutné nechať skontrolovať osvetlenie vozidla. Jednoduchou výmenou halogénových žiaroviek za výkonnejšie typy vo svetlometoch môžete získať až 20 metrov výhľadu v úplnej tme navyše a teda aj čas na správnu reakciu. Upozorňujeme, že sa jedná o žiarovky s nezmeneným elektrickým príkonom a teda elektroinštalácia Vášho vozidla nie je v ohrození. Zvýšený svetelný tok je dosiahnutý optimalizáciou výroby skla banky a zloženia plynu, ktorým je žiarovka naplnená. Zvyšné osvetlenie je vhodné skontrolovať nielen po stránke funkčnosti, ale aj účinnosti. Žltá žiarovka v smerovkách bude po niekoľkých rokoch viac biela ako žltá a biela žiarovka v koncových svetlách bude len s námahou presvecovať vrstvu jemného prachu na svojom povrchu. Včasnou kontrolou a údržbou osvetlenia potešíte nielen svoje okolie, ale získate aj lepší prehľad o situácii na ceste.

„Vidieť“ – nezabudnite na kontrolu a výmenu stieracích líšt. Stieracie lišty stieračov časom pôsobením ultrafialového žiarenia stvrdnú, čelné sklo Vášho auta už po ich prechode nebude čisté. Iba špina bude rozmazaná.

Pred zimnou sezónou je jeden z dvoch termínov, kedy by ste mali venovať pozornosť svojmu vykurovaciemu a klimatizačnému systému. Výmena, alebo aspoň vyčistenie peľového filtra, odstránenie napadaného lístia zo stromov, ktoré po namoknutí vie začať nepríjemne hniť a upchať odvodňovací odtok z nasávania vzduchotechniky, sú základné kroky údržby kúrenia automobilu. Po letnej sezóne, keď klimatizácia bežala naplno, je potrebné prečistiť rozvody vzduchu a klimatizačný systém auta vydezinfikovať. Predídete tak nevysvetliteľným opakovaným infekciám dýchacích ciest a nepríjemnému zápachu v kabíne auta.

Na zimu je dobré do kufra auta doplniť zopár, našťastie často nepotrebných, vecí. Škrabku na ľad, metličku alebo kefu na sneh a ich kombinácie je dobré vyberať radšej s dlhšou rukoväťou. Z domu často vybehneme bez rukavíc a čistiť auto je príjemnejšie, ak nemáme celú ruku zasneženú. Nezabúdajte, že za zabezpečenie výhľadu z auta naše zákony nepovažujú odhrnutie priezoru stieračmi. Očistené musia byť celé plochy okien a snehové vrstvy musia byť odstránené aj zo strechy a z kapôt vozidla. Nielen počasie, ale aj cestári nám môžu často pripraviť prekvapenie. A tak nám pri vychádzaní zo záveja, alebo zo zahrnutia snehom, pomôže jednoduchá lopatka na sneh a ľad. Minimálne 1 liter zmesi do ostrekovačov v kufri by mal byť samozrejmosťou. Ku príprave na cestu na hory patrí zaobstaranie si rozmrazovača okien, snehových reťazí a správnych nosičov.

Pripravte sa na sezónu v autoservise Aster a bude sa Vám vyhýbať aj toto:

 

Kompletný cenník servisných služieb nájdete tu