Príprava auta na zimu


Na zimnú prevádzku Vášho auta je vhodné začať myslieť už v septembri.

Je vhodné skontrolovať stav odložených zimných pneumatík a ak nespĺňajú požiadavky, teda dezén s hĺbkou min. 3 mm, treba sa zamyslieť nad kúpou nových a tak predísť prípadným stresom a problémom. S kontrolu a výberom zimných pneumatík Vám radi pomôžeme v autoservise Aster. Pneumatiky sezónne aj uskladňujeme v našich vhodných priestoroch.

Pri klesajúcej nočnej teplote je prospešné nechať si skontrolovať kapacitu akumulátora a dobíjania vo vozidle. Nízke teploty dokážu spôsobiť dramatický pokles jeho kapacity a tým nebude schopný zabezpečiť dostatočne vysoký štartovací prúd.

Citlivými na postupné znižovanie teplôt sú aj všetky náplne. Olejové, tie svojimi viskozitnými vlastnosťami sú stavané na teplotné rozpätie v našich podmienkach. Žiadúce však je vymeniť zmes v ostrekovačoch za zimnú, lebo jej zamrznutie môže spôsobiť poškodenie čerpadla, o nemožnosti jazdy so špinavými oknami nehovoriac.

Vekom stráca svoje vlastnosti aj chladiaca zmes. Okrem jej pravidelnej kontroly (množstvo a teplota tuhnutia) je vhodné ju aj raz za tri roky vymeniť za novú. So starou sa z chladiacich kanálikov motora a z chladiča vyplavia usadeniny a zlepší sa prietok kvapaliny v chladiacom systéme. Rovnako sa do systému dostanú aj čerstvé inhibítory korózie, ktoré chladiaca kvapalina obsahuje.

Majitelia dieselov by si mali zaobstarať zimný aditív do nafty. Použiť ho bude stačiť, ak teploty poklesnú pod -15°C. Použitie zimného aditíva posunie teplotu, kedy ešte bude čerpadlo schopné pretlačiť naftu cez filter, do nižších mínusových hodnôt.

Majitelia benzínových áut urobia dobre, ak ešte kým je teplo, použijú do niekoľkých nádrží aditívum, ktoré pohltí prípadnú vodu v nádrži.

Svetlá – heslo „vidieť“ nadobúda prevahu nad „byť videný“. Pred zimou je preto vhodné nechať skontrolovať osvetlenie vozidla. Vyčistením skiel svetlometov prípadne aj výmenou halogénových žiaroviek za výkonnejšie typy vo svetlometoch môžete získať až 20 metrov výhľadu.

„Vidieť“ – nezabudnite na kontrolu a výmenu stieracích líšt. Stieracie lišty stieračov časom pôsobením ultrafialového žiarenia stvrdnú, čelné sklo Vášho auta už po ich prechode nebude čisté.

Začiatok zimnej sezóny je jeden z dvoch termínov, kedy by ste mali venovať pozornosť svojmu vykurovaciemu a klimatizačnému systému. Vymeniť, alebo aspoň vyčistiť peľový filter, odstrániť napadané lístie v nasávania, ktoré po namoknutí začne hniť a môže upchať odvodňovací odtok z nasávania vzduchotechniky, toto sú základné kroky údržby kúrenia automobilu. Po letnej sezóne, keď klimatizácia bežala naplno, je dobré tiež klimatizačný systém auta vydezinfikovať. Predídete tak nevysvetliteľným opakovaným infekciám dýchacích ciest a nepríjemnému zápachu v kabíne auta.

Na zimu je dobré do kufra auta doplniť zopár, našťastie často nepotrebných, vecí. Škrabku na ľad, metličku na sneh, prípadne aj lopatku a ich kombinácie je dobré vyberať radšej s dlhšou rukoväťou. Z domu často vybehneme bez rukavíc a čistiť auto je príjemnejšie, ak nemáme celú ruku zasneženú. Minimálne 1 liter zmesi do ostrekovačov v kufri by mal byť samozrejmosťou. Ku príprave na cestu na hory patrí zaobstaranie si rozmrazovača okien, snehových reťazí a správnych nosičov.

Pripravte sa na sezónu v autoservise Aster a bude sa Vám vyhýbať aj toto:

Kompletný cenník servisných služieb nájdete cenník prác 2022