Údržba a opravy klimatizácie


Klimatizácia v aute sa stala štandardom a je dôležitá nielen z hľadiska pohodlia ale aj z bezpečnosti na cestách. Správne používanie klimatizácie prispieva k zníženiu únavy a zlepšeniu koncentrácie. V daždivom a v zimnom období zapnutá klimatizácia zabráni zahmlievaniu okien a zabezpečí tak bezpečný výhľad z auta.

Používanie klimatizácie má niekoľko základných pravidiel. Predovšetkým je potrebné nastaviť klimatizáciu na teplotu, ktorá by nemala byť nižšia ako 6-7 stupňov oproti vonkajšej. Vodiči majú často tendenciu nastaviť klimatizáciu na max. výkon a smerovať prúdiaci vzduch na svoju tvár. Toto môže mať za následok vážne zdravotné problémy.

Dlhodobé vystavovanie sa chladnému (bežná teplota klimatizovaného vzduchu vo výduchoch klimatizácie je 6 – 11 °C) prievanu spravidla vedie ku chronickým zápalom priedušiek, bolestiam hrdla, bolestiam krku, pliec, prípadne zápalom okostnice… Preto je vhodné nechať auto pred cestou naštartované s klimatizáciou zapnutou na plný výkon niekoľko minút pred jazdou prevetrať bez posádky. Tým obmedzíme pocit potreby nastaviť príliš nízku teplotu, ktorú pociťujeme, ak nastúpime do prehriateho auta.

Z princípu klimatizácie vyplýva, že na chladiacom člene (výparníku) sa zo vzduchu prúdiaceho do kabíny kondenzuje voda, čo má niekoľko dôsledkov. Prvý je, že do priestoru pre posádku automobilu prúdi vzduch suchší, než je bežné a spôsobuje vysušovanie slizníc posádky.

Druhým dôsledkom je, že výparník, na ktorom je skondenzovaná vlhkosť, sa po vypnutí klimatizácie a vyrovnaní teploty s okolím, stáva ideálnym miestom pre množenie baktérií. Preto je vhodné nechať si klimatizáciu aspoň dvakrát ročne (na začiatku a na konci letnej sezóny) vydezinfikovať. Jednoduchým a účinným spôsobom je dezinfekcia špeciálneho stroja pracujúceho na báze ultrazvuku a vytvárania ozónu, ktorú Vám u nás vykonáme na počkanie.

Klimatizácia je uzavretý vákuový systém naplnený chladivom, ktoré pri úniku zaťažuje životné prostredie. Klimatizáciu v aute výrobcovia odporúčajú podrobiť revízii aspoň raz za tri roky. Pri tomto úkone sa zo systému odsaje staré chladivo, vykoná sa kontrola tesnosti, prípadné pretesnenie spojov a nakoniec naplnenie chladiaceho systému novým chladivom a mazivom pre kompresor. Správna a pravidelná údržba klimatizácie zabezpečí jej dlhodobú spoľahlivosť a väčšiu účinnosť, čo bude mať vplyv aj na výslednú spotrebu Vášho auta.

Všetky kroky pre správne fungovanie klimatizácie vo Vašom aute sme pripravení vykonať v našom autoservise Aster. Nezabudnite si dohodnúť termín návštevy vopred telefonicky.